5 cech stylu biedermeier w meblach na wymiar
Meble na wymiar w stylu biedermeier to propozycja dla odważnych. Złośliwi twierdzą, że ta stylistyka jest swoistą odpowiedzią mieszczan na obecny w domach bogatych arystokratów styl empire. Meble biedermeierowskie zdobiły pomieszczenia w polskich, austriackich i niemieckich dworkach oraz pałacach. To rodzaj mody, którego albo jest się zwolennikiem, albo zdeklarowanym przeciwnikiem. Meble wykonane zgodnie z głównymi założeniami omawianej stylistyki, są bardzo specyficzne.
Zakład stolarski z Łodzi o stylu biedermeier
Nazwa stylu biedermeier wywodzi się od nazwiska bohatera z „Biedermeiers Liederlust” — zbioru wierszy autorstwa Ludwiga Eichrodta. Występujący tam Biedermaier był flirciarzem o wąskich horyzontach. Mężczyzna nie wykazywał także chęci rozwijania swoich umiejętności, jeśli w ogóle jakieś posiadał.
Styl ten opanował Europę w XIX wieku. Kształty i formy mebli biedermeierowskich stanowiły dość proste rozwiązanie jak na obowiązujące w ówczesnej modzie standardy. Ich wykonanie było bardzo solidne, a same projekty czyniły je wysoce funkcjonalnymi. Takie wyposażenie wnętrz miało podwyższać komfort codziennego życia. Co ciekawe, mimo że meble sprawdzały się w swojej roli, to były i są wciąż postrzegane przez liczne grono osób w negatywny sposób.
Dziś niektóre elementy tej stylistyki wydają się ożywać. Klienci naszego zakładu stolarskiego w Łodzi coraz częściej zlecają wykonanie mebli na wymiar w stylu biedermeier. Początkowo ponowny rozwój tej mody był dużym zaskoczeniem, dziś podobne zlecenia nikogo już nie szokują.
Meble na wymiar w stylu biedermeier: 5 cech charakterystycznych
Wyposażenie wnętrz w stylistyce biedermeier jest uważane za ostatni etap rozwoju europejskiego klasycyzmu. Moda ta budzi bardzo zróżnicowane uczucia. Można opisać ją w następujący sposób:
- meble łączące w sobie cechy estetyki i użyteczności. Projektanci czerpali wiele pomysłów i inspiracji ze stylu empire, jednak dość znacząco go upraszczali. Eliminowano nadmiar zdobień, ale pozostawiano samą formę. Niektórzy uważają, że jest to biedniejsza wersja mebli arystokratów z XVIII i XIX wieku, inni odnajdują w niej pierwsze przejawy minimalizmu;
- wyposażenie wnętrz wykonywane z drewna orzecha, gruszy, czereśni oraz dębu. Rzadziej zdarzały się meble na wymiar wyprodukowane z brzozy, co stanowiło alternatywę dla mebli z mahoniu, które wypełniały pomieszczenia zamożniejszej części społeczeństwa;
- obicia krzeseł i kanap w jasnych barwach, co czyniło pokoje o wiele przytulniejszymi. W kontekście aranżacji reszty wnętrza stosowano tapety, najczęściej z motywem kwiatów lub pionowych pasów;
- obecność stołów o zaokrąglonych blatach opierających się na jednej nodze;
- meble o dość surowych kształtach, które potrzebują oprawy w postaci odpowiednich dodatków (np. dywanów, zasłon, firan, wazonów).
Stworzenie mebli na wymiar w stylu biedermeier to ogromne wyzwanie dla specjalisty z zakresu stolarstwa. Aby sprostać zadaniu, należy doskonale orientować się w sztuce tamtego okresu i wykazać się umiejętnością przeniesienia jej najważniejszych założeń do współczesności. Jeśli więc Twoim celem są meble, których nie powstydziliby się mieszkańcy pałacu, w Łodzi znajdziesz wykonawców, którzy je zaprojektują i stworzą.
Arystokracja we współczesnych inspiracjach meblowych
Nasz łódzki zakład stolarski specjalizuje się w produkcji mebli na wymiar, dlatego meble w stylu biedermeier możemy stworzyć i do małej kuchni z aneksem, i do dużego, odrębnego wnętrza. Gotowe kuchnie mają cieszyć i służyć przez lata, więc podejmujemy się nie tylko standardowych zleceń, ale także tych bardziej skomplikowanych, a rosnące potrzeby Klientów są najlepszą motywacją do działania.
Warto przeczytać: Meble kuchenne na zamówienie w stylu angielskim