Blog
Hebel z zakładu stolarskiego Łódź

Zakład stolarski i przewodnik po stylach – cechy stylu folkowego

Łowickie kolorowe pasy, hafty z kaszubskim rodowodem i kurpiowskie wycinanki stanowiły dawniej swoiste odkrycie projektantów wnętrz. Wtedy bywały jednak uznawane wyłącznie za ludową awangardę, dziś są synonimem nowoczesności i zdobywają kolejnych zwolenników. Jako zakład stolarski z Łodzi również mieliśmy okazję kilkukrotnie realizować zamówienia mebli na wymiar w stylu folkowym. Co jest najbardziej charakterystyczne dla tej stylistyki?

Folk we wnętrzarstwie z punktu widzenia zakładu stolarskiego

Tak zwany modernistyczny folk debiutował około roku 2014 i był swoistą próbą przywrócenia świetności ludowemu przepychowi. W czasach, w których wiele osób stawia na minimalistyczne rozwiązania, ludowe akcenty w zróżnicowanej gamie kolorystycznej stały się prawdziwym powiewem świeżości, a folkowe wnętrza coraz częściej przypominały bajkowe domy.

Styl folkowy to śmiałe połączenie elementów stworzonych przez najwybitniejszych ludowych artystów ze schematyczną i stonowaną nowoczesnością, jaką promują dzisiejsi projektanci. Nie każdy wie, że sztuka polskiej wsi została doceniona stosunkowo niedawno, bo dopiero w pierwszych latach XX wieku. Wcześniej nikt nie pomyślałby, że czerpanie z rodzimego rzemiosła może być uznawane za przejaw dobrego gustu. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ ludowe wzornictwo odbiło się niezwykle wyraźnie na współczesnych trendach również mebli na wymiar.

Styl folkowy i jego cechy charakterystyczne

Istnieje kilka cech typowych dla stylistyki folkowej. Jako najważniejsze z nich warto wymienić:

  • dzieła artystów zajmujących się sztuką ludową. Najczęściej są to ażurowe elementy mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz. Tak zwane wycinanki można spotkać także na wykładzinie (lub dywanie), blatach stołowych oraz kredensach i szafkach kuchennych;
  • widoczną inspirację sztuką wiejską, czyli posługiwanie się wizerunkami zwierząt domowych oraz ptaków, a także obecność motywów kwiatowych. Zwykle są to proste rysunki lub obrazy, gdzie nie stosuje się półcieni;
  • operowanie wyrazistymi kolorami — styl folkowy w ogromnym stopniu czerpie z żywej palety barw, wśród których prym wiodą żółcie, zielenie, seledyny, czerwienie, pomarańcze oraz odcienie niebieskiego. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że każda z tych barw ma być jedynie dodatkiem, a nie motywem przewodnim;
  • wplatanie w całość minimalistycznych mebli na wymiar. Folk modernistyczny zakłada, że wieś i stylistyka ludowa są jedynie inspiracją, dlatego wyposażenie pomieszczeń powinno mieć możliwie prostą formę. Współczesne projekty to zatem doskonały wybór.

Styl folkowy nie należy do tych oczywistych. Trzeba go zrozumieć, aby móc polubić i należy dostrzec w nim potencjał, żeby mieć możliwość naprawdę ciekawie urządzić wnętrza własnego domu lub mieszkania. To jeden z trendów, do których przekonać się można z czasem, ponieważ w pierwszym kontakcie nie zawsze wywiera korzystne wrażenie. Pamiętać należy jednak, że folk to doskonały miks spokojnego minimalizmu z szaloną atmosferą kolorowej wsi, więc wiele nieoczywistych rozwiązań.

Dlaczego warto zaufać zakładowi stolarskiemu

Najlepsi stolarze w Łodzi potrafią dobrze stworzyć meble inspirowane motywami ludowymi i klimatem wiejskich domostw. Takie meble na wymiar mogą być w mniejszym lub większym stopniu odbiciem stylu folkowego. „Total folk” to koncepcje całkowicie podporządkowane folkowym kanonom, a minimalistyczna wersja nowoczesna – jedynie z folkowymi akcentami. W zakładzie stolarskim wszystko nabiera właściwych kształtów, aby docelowo trafić do kuchni, sypialni, salonów, przywodzącym na myśl sielskie klimaty poszczególnych regionów.

Warto przeczytać: Atuty stylu gotyckiego w meblach z zakładu stolarskiego