Blog
Stolarstwo artystyczne Łódź

Stolarstwo artystyczne — charakterystyka

Termin stolarstwa artystycznego, jako rodzaju sztuki użytkowej, odnosi się przede wszystkim do wyrobów meblarskich, ale także dodatków wykorzystywanych w aranżacji wnętrz. Na początku XX wieku wykształcił się trend ozdabiania pomieszczeń przy wykorzystaniu unikatowych przedmiotów stworzonych przez artystów. Projektowanie podobnych rzeczy stało się sztuką i choć pierwotnie miało powstawać jedynie w małych pracowniach, ostatecznie zostało przejęte również przez firmy przemysłowe działające na dużą skalę.

Łódzki zakład stolarski o wzornictwie artystycznym

Wszelkie formy rzemiosła artystycznego na przestrzeni wieków były kategoryzowane w zróżnicowany sposób. Pomimo poświęcania tej dziedzinie tak ogromnej uwagi, do dziś nie zakwalifikowano jej do żadnej z tzw. sztuk wyzwolonych.

Od lat zainteresowanie wzbudzają ręcznie wykonane szafy, stoły i biurka na rzeźbionych nogach, a także inne meble z pięknymi ornamentami. Wiele osób zwraca także uwagę na to, czy elementy wyposażenia danego wnętrza są oryginalne i niepowtarzalne. W czasach, gdy wiele osób decyduje się na kupno mebli z masowej produkcji, unikalność staje się niezwykle cenną i nieoczywistą wartością. Korzyści wynikające z wyboru usług stolarza w tym zakresie są następujące:

  • meble zazwyczaj wyższej jakości od tych pochodzących z masowej produkcji,
  • zamówienia realizowane w zgodzie z oczekiwaniami Klienta,
  • niepowtarzalny charakter wyrobów z drewna,
  • stoły, szafki, szafy i blaty tworzone na wymiar,
  • oryginalne projekty zamawianych mebli.

Warto wiedzieć, że stolarstwo artystyczne może sprawić, że wnętrze pozornie zwykłego mieszkania (mieszczącego się np. w nowym budownictwie deweloperskim) nagle zyska zupełnie nowe oblicze. Należy pamiętać, że to detale decydują, jak odbierane jest dane pomieszczenie. Jeśli zadbacie Państwo o ładne i wyróżniające się wykończenie mebli, efekt będzie zawsze satysfakcjonujący.

Przewaga stolarstwa na zamówienie

Jako doświadczony zakład stolarski z Łodzi, zdążyliśmy zaobserwować, że mimo większej dostępności i niższych cen mebli pochodzących z masowej produkcji, wielu Klientów woli zlecić indywidualnie stworzenie mebli na wymiar. Przewaga takiego rozwiązania polega na tym, że tworzone są dokładnie takie meble, jakich oczekuje zamawiający. W związku z tym eliminuje się konieczność ustalania kompromisów związanych na przykład z rozmiarem lub kolorem, które w przypadku gotowych zestawów są niemal niemożliwe do uniknięcia.

Co więcej, pracownicy zakładów stolarskich to zazwyczaj osoby z pasją i dużym doświadczeniem. Na przykładzie naszych usług - Klienci mogą:

  • zadawać wszelkie pytania i prosić o rady przed rozpoczęciem współpracy,
  • ustalić odpowiedni plan działania i najkorzystniejsze warunki dalszej współpracy
  • uniknąć wielu potknięć związanych z urządzaniem własnego mieszkania.

W przypadku zakupów w salonie meblowym z reguły wszelkie decyzje trzeba podejmować w pełni samodzielnie, dlatego pomoc doświadczonego stolarza bywa niezbędna.

Potencjał artystyczny i solidne rzemiosło

Wykonanie mebli powierzone stolarzowi jest dobrym pomysłem, gdy żaden spośród gotowych zestawów, dostępnych w Łodzi w sklepie, salonie meblowym, czy antykwariacie meblowych nie spełnia Państwa oczekiwań. Dodatkowym aspektem jest cena – tutaj również koszt niektórych rozwiązań bywa zniechęcający, biorąc pod uwagę, że na zamówienie można mieć meble i idealnie dopasowane. Uzupełnienie w postaci artystycznego stylu komponuje się wtedy z całością.

Warto przeczytać: Przewodnik po stylu industrialnym – meble na wymiar jak z fabryki