Blog
Meble na wymiar w stylu chińskim Łódź

Meble w stylu chińskim wykonane przez stolarza

Właściciele domów i mieszkań mają coraz większe wymagania w kwestii wybieranego przez siebie wyposażenia wnętrz. Stolarz w związku z tym często realizuje bardzo skomplikowane zamówienia – czasami są to meble w stylu angielskim, innym razem prowansalskim, a niekiedy odwołujące się do sztuki chińskiej. Fantazyjne kształty i kunsztowne zdobienia to typowe elementy chińskiego, tradycyjnego wzornictwa. Obecnie częściej można zauważyć wpływ azjatyckiego designu na modę panującą w Europie.

Moda na orientalne elementy w wyposażeniu domu

Europejscy projektanci często czerpią inspirację ze stylistyki typowej dla chińskich domów. Pałace mandarynów z całym bogactwem występujących w nich detali, rozbudzają wyobraźnię i właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na wykorzystanie sztuki orientalnej w swojej kuchni, salonie, sypialni. Moda na posługiwanie się motywami z chińskim paszportem przez mieszkańców Starego Kontynentu nie jest nowością, ponieważ jej pierwsze przejawy miały miejsce już w XVIII wieku.

Taki stan rzeczy był widoczny najbardziej w domach osób najbardziej zamożnych, którzy starali się stylizować swoje rezydencje na chińskie pagody. Popularnym rozwiązaniem było również tworzenie jednego pokoju – zwykle salonu lub gabinetu – w całości w stylu z Dalekiego Wschodu. Umieszczane były tam nie tylko orientalne meble na wymiar, ale także jedwabne tkaniny z wyszywanymi krajobrazami, kwiatami i innymi roślinami, ażurowe wstawki, wazy i dzbany oraz inne egzotyczne dodatki.

Stolarz z Łodzi o charakterystyce chińskiego stylu

Stolarze realizujący zlecenia na projektowanie i produkcję mebli na wymiar w stylu chińskim powinni pamiętać o najbardziej charakterystycznych cechach tej stylistyki, czyli:

  • kształtach inspirowanych chińskimi pagodami (budynki o dachu, którego narożniki są wygięte ku górze), lecz nie chodzi tutaj jedynie o formę bryły nieruchomości, ale także o kompozycję samych mebli;
  • wyposażeniu wnętrz wykonanym z litego drewna, najlepiej z wiązu, cyprysu, topoli, wiśni, kamforowca lub orzecha;
  • obecności drobiazgów pełniących funkcję dekoracji, np. pudełka na tabletki, wazy, szkatułki do przechowywania biżuterii;
  • bogato zdobionych szafach, stołach i innych meblach, płaskorzeźbach i malowidłach;
  • obecności ażurowych detali, np. parawanów;
  • metalowych okuciach mebli;
  • dekoracjach z laki;
  • żywych kolorach — stylistyka chińska to jaskrawa kolorystyka, gdzie im więcej soczystej zieleni, czerwieni, błękitu i złota, tym lepiej; więc zdecydowanie nie jest to propozycja odpowiednia dla zwolenników minimalizmu.

Łatwo zauważyć, że stolarz zajmujący się tworzeniem mebli i wyposażenia wnętrz w tym stylu, ma przed sobą dość trudne zadanie. Jako producent mebli z Łodzi doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest bycie precyzyjnym podczas realizacji zleceń o orientalnym charakterze, aby prace zakończyły się sukcesem. Mamy niezbędne doświadczenie, więc dotychczasowe zestawy stworzonych przez nas mebli w stylu chińskim nadal cieszą swoich właścicieli.

Z usługami stolarskimi każdy styl ma odpowiednią oprawę

O meblach na wymiar można pomyśleć jak o kompletnej usłudze – tutaj wszystko tworzone jest od początku do końca, a meble wzorowane na chińskich wnętrzach powstają z zachowaniem charakteru tamtych rejonów świata. Im bardziej spektakularna przemiana wnętrz, tym lepiej widać dany styl, natomiast w wersji minimum wystarczy klika charakterystycznych meblowych dodatków – stolik kawowy, szafka nocna, mała komoda. Doświadczony stolarz to pierwszy krok do przygody z meblowaniem swojego otoczenia.

Warto przeczytać: Stolarstwo artystyczne — charakterystyka