Blog
Narzędzia do mebli na wymiar Łódź

Usługi stolarskie i renesansowe meble na wymiar

Jako firma świadcząca usługi stolarskie w Łodzi, znamy szczegóły związane z różnymi nurtami modowymi, jeśli chodzi o wyposażenie wnętrz. W szesnastowiecznych Włoszech narodził się prąd intelektualny, w myśl którego człowiek znajdował się w centrum uwagi. Tym samym życie duchowe przestało dominować nad cielesnym, a ludzkość wreszcie miała szansę skupić się na poszerzaniu horyzontów myślowych. Pojawiła się zupełnie inna filozofia życia i… moda. Zmieniły się dotychczasowe trendy w obrębie wielu dziedzin, w tym także kształtu i formy mebli na wymiar.

Łódzkie usługi stolarskie a meble stylizowane

Jednymi z najbardziej charakterystycznych elementów wyposażenia pomieszczeń dla stylu renesansowego, są skrzynie. W przeszłości pełniły one funkcję schowków na drogocenne przedmioty, dziś stosuje się je głównie w formie ozdoby. Można wykorzystywać je także jako stoły, rodzaj puf do siedzenia oraz wiele innych. Wszystko w tym zakresie zależy tylko od wyobraźni właścicieli domu lub mieszkania. Usługi stolarskie są obecnie tak rozwinięte, że pozwalają na spełnienie nawet najbardziej nietypowych życzeń.

Zarówno w czasie właściwym dla renesansu, jak i obecnie, ogromnym zainteresowaniem cieszą się tzw. cassapanca. To taki wczesny projekt sofy lub kanapy, który dodaje wnętrzu specyficznego charakteru. Cassapanca to nic innego jak podłużna skrzynia wyposażona w półokrągłe narożniki, boczne oparcia i niewysoki zaplecek (rodzaj nieco cofniętego oparcia). To jedne z mebli, które odgrywały rolę reprezentacyjną. Z tego tez powodu były umieszczane w najbardziej widocznym miejscu w pokoju, najczęściej na podwyższeniu.

Nie każdy wie, że zanim został skonstruowany pierwszy tron, była tylko skrzynia. Królewski fotel jest swoistą ewolucją skrzyni, a zaplecek w przypadku tronu zwykł opierać się na kolumnach i być znacznie wyższy od samego siedziska.

Inne meble renesansowe

Meble w okresie renesansu były bardzo strojne, ale jednocześnie nie opływały złotymi zdobieniami. Jak na czasy, w których debiutowały ich formy, były dość zaskakujące. Co ciekawe, decydując się na usługi stolarskie w Łodzi, związane z projektowaniem i produkcją wyposażenia wnętrz tego typu, warto pamiętać, że w XVI wieku powstało wiele nowych rodzajów umeblowania. Jako przykłady mogą służyć tutaj m.in.:

  • kredens, czyli kolejna wariacja skrzyni. Tym razem jednak całość konstrukcji oparto na słupie, a jego górną część rozbudowano do formy szerokiej szafki. Użytkownicy mogli zamykać ją dwoma drzwiczkami od frontu, a w jej wnętrzu przechowywać różne przedmioty;
  • dwupiętrowe szafy z czymś w rodzaju pawlacza w górnej części. Projekty tego typu obejmowały zazwyczaj dwa lub cztery skrzydła drzwiowe (w zależności od całkowitej wielkości mebla), a w ich dolnej części można było odnaleźć szufladę;
  • sekreter, czyli szafa gabinetowa. W górnej części sekretera umieszczano półkę, którą można było otworzyć dzięki odciągnięciu drzwiczek ku dołowi. Meble te służyły magazynowaniu papierów, dokumentów i artykułów biurowych.

Potencjał profesjonalnych usług stolarskich pozwala na podejmowanie się realizacji zleceń różnego typu – od prostych zamówień, po skomplikowane projekty właśnie rodem z okresu renesansu.

O meblach na wymiar w praktycznym wydaniu

W tworzeniu mebli na wymiar, wyposażenia biur oraz mebli kuchennych na zamówienie brane są wtedy pod uwagę cechy właściwe danej epoce, a całość zachowuje ponadczasowy szyk. Warto tutaj być tak zwanym człowiekiem renesansu, czyli osobą, która ma wiele umiejętności i wciąż zdobywa nową wiedzę. To ważne cechy w pracy stolarza tworzącego meble na miarę oczekiwań.

Warto przeczytać: Szafy do zabudowy — charakterystyka