Blog
Stolarz mierzący meble kuchenne na wymiar

Rustykalna kuchnia: meble kuchenne z potencjałem

Styl rustykalny cieszy się niesłabnącą popularnością, a meble kuchenne wykonane w zgodzie z jego założeniami to pomysł na niebanalne wyposażenie pomieszczenia. Kuchnia uznawana bywa za serce każdego domu, w związku z tym powinna być nie tylko klimatyczna, ale także funkcjonalna. W przypadku stylu rustykalnego widoczna jest inspiracja atmosferą polskiej wsi, gdzie prym wiodą drewniane blaty, odsłonięte cegły oraz dodatki takie jak warkocze czosnku i koronkowe serwetki. W cenie są także haftowane ręcznie obrusy i kolorowe dywany.

Meble kuchenne z Łodzi — charakterystyka stylu rustykalnego

Rustykalne wnętrze powinno być przytulne i stanowić definicję ciepła rodzinnego. Najlepiej, gdy meble kuchenne w tym przypadku zostaną wykonane z naturalnych materiałów. Najbardziej pożądane jest oczywiście drewno, które zazwyczaj wystarczy polakierować. Nie zawsze malowanie go na konkretny kolor jest dobrym pomysłem, często lepiej pozostawić je w pierwotnej, surowej formie i jedynie zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych.

Rustykalne kuchnie to pomieszczenia wydzielone od reszty domu. W przypadku omawianego stylu tzw. open space nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ przywołuje on na myśl nowoczesność i minimalizm, a te zazwyczaj nie pokrywają się z założeniami wiejskiego klimatu. Wystarczy przypomnieć sobie, jak prezentowały się kuchnie i pokoje w domach naszych dziadków, aby zrozumieć, że nie miały one nic wspólnego z dzisiejszą modą na prostotę.

Cechami stylu rustykalnego są między innymi

  • ciepłe, neutralne kolory (głównie jasne brązy, biele i beże) oraz intensywne barwy w przypadku dodatków (czerwienie, żółcie, zielenie);
  • meble kuchenne, biurowe i inne elementy wyposażenia domu wykonane w tradycyjny sposób; mowa tutaj o kutych półkach, stołach, drewnianych łóżkach i rzeźbionych szafach oraz szafkach;
  • dodatki świadczące o obecności domowników; mogą to być różne akcesoria kuchenne, słoiczki na przyprawy, stare zegary ścienne, kosze wiklinowe, ręcznie tkane obrusy i serwetki, chodniki, emaliowane wazony;
  • antyki lub stylizowane meble — akcenty tego typu świetnie prezentują się w domach, których aranżacja czerpie inspiracje z mody z ubiegłego wieku;
  • oświetlenie w barwach żółci i pomarańczy.

Łódzkie meble kuchenne na wymiar, a także szafy, komody, wyposażenie biur oraz sypialni charakteryzują się zgodnością z założeniami wybranej przez Klienta stylistyki. W przypadku stylu rustykalnego bardzo ważne jest, aby zachować umiar i wyczucie, ponieważ zbyt duża ilość dekoracji mogłaby sprawić, że całość będzie się prezentować sztucznie i pretensjonalnie. Umiar jest zawsze najlepszym doradcą.

Przykładowe wyposażenie rustykalnej kuchni

Poza koniecznością zadbania o dobór odpowiednich mebli kuchennych, podczas aranżowania kuchni dobrze jest także zwrócić uwagę na ekspozycję niektórych przedmiotów. Doskonałym pomysłem będzie ułożenie najładniejszych elementów posiadanej zastawy za stylową witrynką, udekorowanie stołu bukietem polnych kwiatów. Styl rustykalny daje ogromne możliwości, a w jaki sposób zostaną one wykorzystane, zależy jedynie od pomysłowości właścicieli. W kuchni zaaranżowanej na styl rustykalny możliwe jest wprowadzenie odrobiny kontrolowanego chaosu, co warto wykorzystać.

O meblach kuchennych w stylu rustykalnym rozmawiamy często z naszymi Klientami z Łodzi. Potencjał tego stylu sprawia, że można mieć kuchnię i estetycznie wykonaną, i funkcjonalną jednocześnie.

Warto przeczytać: Gabinet w stylu skandynawskim a meble biurowe na wymiar