Przewodnik po stylu industrialnym – meble na wymiar jak z fabryki
Meble na wymiar w stylu industrialnym to połączenie elegancji z dość surowym klimatem. Korzenie tej stylistyki tkwią w latach objętych kryzysem. W tamtym okresie społeczeństwo starało się wykorzystywać wszystko, czym mogłoby wyposażyć swoje domostwa. Choć styl ten wynika poniekąd z niedostatku, dziś uznawany jest za jeden z najbardziej gustownych nurtów wnętrzarskich. Jakie są jego charakterystyczne cechy?
Industrialne meble na wymiar z Łodzi — rys historyczny
Industrial narodził się w latach 50. w Stanach Zjednoczonych. W tamtym okresie rynek nieruchomości USA obfitował w opuszczone wnętrza fabryk i warsztatów samochodowych. Najbardziej widoczne było to w Detroit – miejscu powstania pierwszej fabryki aut Forda. Choć pomieszczenia te nie należały do najpiękniejszych, ktoś w końcu zdołał przedstawić ich potencjał wśród bogaczy. Snobizm i chęć posiadania modnych rzeczy wzięły górę, na początku lat sześćdziesiątych lokale pofabryczne zaczęły robić prawdziwą furorę.
Ten rodzaj mody dotarł do Polski kilkadziesiąt lat później — w na początku lat 90., kiedy to zmiany gospodarcze w naszym kraju spowodowały konieczność przerabiania powierzchni fabryk na domy mieszkalne. Projektanci postanowili wówczas nie ukrywać elementów wyposażenia byłych miejsc produkcji (jak rury, blachy, druty), a wręcz je eksponowali. Z uwagi na fakt, że był to powiew świeżości po modzie obowiązującej w czasach PRL-u, właściciele domów i mieszkań szybko przekonali się do pomysłu na aranżowanie wnętrz w taki sposób. Miało to odzwierciedlenie nie tylko w samej budowie pomieszczeń, ale także w wyposażeniu wnętrz i zamawianiu mebli na wymiar w stylu industrialnym.
Stylistyka industrialna – cechy charakterystyczne
Tak zwane lofty to dawne powierzchnie gospodarcze, które zostały przekształcone w mieszkania. W związku z tym większość cech industrialu wynika z byłego przeznaczenia tych lokali. Jako najważniejsze z nich można wymienić m.in.:
- duże, otwarte przestrzenie – zazwyczaj brak ścian działowych np. między salonem a kuchnią,
- niestandardowe okna o dużym rozmiarze, wprowadzające do pomieszczeń więcej dziennego światła i powodujące ich optyczne powiększenie,
- ściany wykonane z cegieł (odsłoniętych) lub surowego betonu,
- wykorzystywanie luster, aby spotęgować wrażenie, że mieszkanie jest większe niż w rzeczywistości.
- meble na wymiar wyposażone w metalowe uchwyty o nietypowych kształtach (np. dźwignie), a także stosowanie klamer i okuć do nadania im nieco odmiennego charakteru.
Łódź to jedno z najbardziej industrialnych miast w Polsce, pozostałości fabryk są wpisane w krajobraz tej metropolii. Niektórzy doszukują się w tym negatywów, inni są zachwyceni takim stanem rzeczy. Pewne jest natomiast, że Łódź jest odpowiednim miejscem dla osób marzących o zamieszkaniu we wnętrzach pierwotnie przemysłowych, które zachowały tamtą surowość, lecz zostały ocieplane odpowiednimi meblami na wymiar, dodatkami, oświetleniem.
Szybkie aranżacje z pomocą mebli na wymiar
Urządzanie industrialnego mieszkania to dość wymagające zajęcie. W trakcie takiego przedsięwzięcia trzeba rozważyć wiele opcji. Jedną z nich jest podjęcie decyzji co do tego, czy lepszym rozwiązaniem będzie zamówienie nowych szaf na wymiar, czy kupno mebli z epoki. Gdy mowa o meblach na wymiar, do domów i mieszkań w łodzi wielokrotnie tworzyliśmy zestawy inspirowane stylem industrial. Koncepcja jest ciekawa, daje niemal nieograniczone możliwości kreowania przestrzeni.
Warto przeczytać: 5 cech stylu biedermeier w meblach na wymiar