Blog
Dobry stolarz przy pracy Łódź

Na czym polega praca stolarza

Wbrew temu, co sądzą niektórzy, praca stolarza nie ogranicza się do robienia stołów. Rzemieślnik wykonujący zawód, o którym mowa w niniejszym tekście, wykonuje z drewna meble, elementy wyposażenia wnętrz, przedmioty codziennego użytku, a także świadczy szereg usług dodatkowych związanych z obróbką drewna.

Stolarz – rzemieślnik z pasją

Rozpiętość zadań wykonywanych przez stolarzy w swojej codziennej pracy jest bardzo duża. Do obowiązków osób pracujących w owym zawodzie należeć może:

  • tworzenie, montaż, renowacja elementów architektury małej, takich jak drewniane drzwi, parkiety, parapety, schody, tarasy;
  • tworzenie, montaż, renowacja mebli;
  • przygotowywanie przedmiotów używanych na co dzień, na przykład ram luster bądź elementów ozdobnych;
  • renowacja antyków;
  • oklejanie elementów drewnopochodnych;
  • łączenie elementów drewnianych ze szklanymi, metalowymi;
  • przygotowywanie elementów drewnianych do dalszej obróbki, na przykład cięcie płyt meblowych.

W zależności od tego, jaka jest specjalizacja konkretnego fachowca, może on trudnić się głównie montażem elementów drewnianych, ich renowacją bądź wytwarzaniem. Stolarze pracują ponadto naprawiając drewniane części okrętów czy w firmach produkcyjnych, w których szeroko wykorzystuje się drewno.

Wymagania dotyczące zawodu

Dobry stolarz to osoba potrafiąca znakomicie obsługiwać sprzęt znajdujący się w stolarni oraz narzędzia do ręcznej obróbki drewna. Cechuje się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami manualnymi oraz dużym poczuciem estetyki. Zna się na nowoczesnych trendach branżowych, doskonale orientuje się ponadto w tradycjach lat minionych. Posiada dużą wiedzę z zakresu obróbki drewna, jego impregnacji oraz renowacji. To osoba o wielkiej precyzji, dokładności oraz cierpliwości.

Nie bez znaczenia w pracy stolarza są umiejętności matematyczne, wykorzystywane podczas wykonywania pomiarów oraz obliczania wielkości różnorodnych elementów drewnianych. Liczy się prócz tego zdolność tworzenia oraz czytania rysunków technicznych. W zależności od specjalizacji, od niektórych rzemieślników wymaga się też umiejętności sporządzania podstawowych projektów graficznych ukazujących wyroby z drewna. Pracodawcy opisując zadania wykonywane na konkretnym stanowisku są zazwyczaj dość precyzyjni i wskazują na szczegółowe zdolności, które kandydat na stolarza powinien posiadać.

Droga kształcenia i edukacji

Jak w większości współczesnych zawodów – tak i w przypadku stolarzy, ich edukacja nie ma końca. Nawet najbardziej doświadczeni i uznani fachowcy nieustannie poszerzają swoją wiedzę, biorąc udział w licznych spotkaniach branżowych, czy szkoleniach organizowanych przez producentów konkretnych przedmiotów. Jako że stolarstwo dość mocno związane jest z architekturą wnętrz, bardzo często do zajęć przyszłego stolarza należy pogłębianie wiedzy z zakresu trendów aranżacyjnych.

Jeżeli chcesz zostać stolarzem, powinieneś ukończyć szkołę zawodową bądź studia wyższe na kierunku technologia drewna. Obie drogi otwierają bardzo szerokie możliwości zawodowe oraz dają szansę na spełnienie w pracy, zarówno w kwestii finansowej, jak i satysfakcji z wykonywanych zajęć.

Praca stolarza bywa trudna, jednak daje ogromną radość. Różnorodność zadań wykonywanych na owym stanowisku sprawia, że będąc stolarzem po prostu się nie nudzisz.

Szukasz doświadczonych i sprawdzonych stolarzy? Odwiedź nasze łódzkie biuro, napisz bądź zadzwoń. Czekamy na Ciebie.