Blog
Narzędzia z zakładu stolarskiego Łódź

Atuty stylu gotyckiego w meblach z zakładu stolarskiego

Styl gotycki to połączenie inspiracji pochodzących z wielu wnętrzarskich nurtów modowych, bazujących na bogactwie i przepychu wnętrz z epoki wiktoriańskiej. Gotyk jest sztuką łączenia, a najbardziej charakterystyczne cechy tej stylistyki widać we wnętrzach utrzymanych w ciemnej tonacji, w pełnej surowości kształtu i formy. To propozycja dla odważnych, którym zależy na oryginalnej aranżacji wnętrza mieszkania lub domu. Rozwiązanie takie wybierają jednak nie tylko fani serii „Rodzina Adamsów” lub produkcji wyreżyserowanych przez Tima Burtona – wystarczy kilka detali, aby stworzyć wnętrza ponadczasowe.

Jako zakład stolarski z Łodzi, my również realizujemy takie zamówienia, dlatego bazując na doświadczeniu powiemy dziś nieco więcej o tych meblach z nutą romantyzmu, renesansu, antyku, a nawet baroku.

Łódzki zakład stolarski o charakterystyce gotyku we wnętrzarstwie

Pomieszczenia zaaranżowane w stylu gotyckim są piękne i eleganckie, ale jednocześnie ciemnie i dosyć mroczne. Można tam znaleźć zarówno nutę romantyzmu, jak też elementy nadmiernej surowości. Najbardziej charakterystycznymi cechami stylu gotyckiego są:

  • meble na wymiar o niebanalnych kształtach, masywne, utrzymane w ciemnej kolorystyce,
  • srebrne lub złote okucia, klamki, klamry i inne detale,
  • czerwone dodatki (np. zasłony, serwety, obrusy),
  • wyposażenie mieszkania w dzieła sztuki lub ich wierne reprodukcje,
  • falbany, elementy wykonane z tiulu i inne klimatyczne dodatki.

Styl gotycki jest specyficzny i świadczy o niebanalnym guście. Dość łatwo w nim o przesadę, dlatego aby uniknąć efektu przypominającego pokój zbuntowanego nastolatka, należy dokładnie przemyśleć koncepcję całości. Aby gotyk miał szansę zaprezentować się z najlepszej strony, konieczna jest konsekwencja. Wszystkie elementy wnętrz muszą być do siebie pasować i tworzyć spójną całość. Tylko wtedy rezultat będzie zgodny z oczekiwaniami.

Wyposażenie wnętrza gotyckiego

Jeśli zwrócisz się o pomoc do pracowników naszego zakładu stolarskiego w Łodzi, doradzimy Ci, aby przywiązać dużą wagę do ozdób.

  • Dekoracje są niezwykle ważne podczas aranżowania pomieszczeń gotyckich.
  • Choć sama stylistyka uchodzi za dość surową, obecne w niej meble i dodatki są bardzo bogato zdobione.
  • Fotele na lwich nogach, ręcznie rzeźbione szafy, duże stoły z ozdabianymi narożnikami, dekoracyjne sekretarzyki i inne meble, stanowią swoistą wizytówkę omawianej stylistyki.
  • Bardzo ważne są również ramy obrazów i luster. Projektując mieszkanie w taki sposób, można odkryć wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór choćby odpowiedniego świecznika.

Styl gotycki czasami wydaje się oderwany od współczesnej rzeczywistości, lecz sam w sobie stanowi doskonałą przestrzeń dla osób kreatywnych, które poszukują miejsca, gdzie mogłyby dać upust swoim pomysłom. Tak naprawdę w przypadku tej mody ogranicza nas, jako stolarzy, jedynie powierzchnia urządzanych wnętrz, lecz nawet do najmniejszych pomieszczeń można stworzyć meble w stylu gotyckim, które optymalnie wypełnią przestrzeń.

Z meblami na wymiar łatwiej i wygodniej

Gotycki styl skrywa w sobie potencjał i niesie ze sobą wiele stolarskich możliwości. Dopełnienie w postaci mebli na wymiar pozwala nie tylko zagospodarować salon, sypialnię, czy kuchnię, lecz również sprawia, że takie wnętrza nie stają się zbyt przytłaczające. Umiar jest w tej kwestii zawsze najlepszym doradcą, tak odnośnie mebli z zakładu stolarskiego, jak i dodatków oraz oświetlenia.

Warto przeczytać: Wnętrza w stylu toskańskim czyli jeszcze o usługach stolarskich